Det blir framöver möjligt att betala Forststyrelsens fiske- och jakttillstånd samt statens fiskevårdsavgift med Epassi och Edenred i Eräluvat.fi-tjänsten. Målet är att de nya betalningssätten ska kunna tas i bruk så att motionsförmånen kan användas för tillstånd inför kommande säsong.
Det första som får det nya betalningssättet är fiskevårdsavgiften för år 2027, preliminärt i slutet av november. Fisketillstånden för 2027 och jakttillstånden för jaktsäsongen 2027–2028 följer senare.
Eftersom arbetsgivarens förmån är personlig kan den endast användas för tillstånd som köps för eget bruk. Förmånen omfattar till exempel inte sällskapstillstånd eller tillstånd som är kopplade till yrkesutövning.
Vi informerar närmare om tidtabellen och vilka tillståndsprodukter som omfattas av förmånen senare under hösten.