Sivu on päivittyvä. Viimeisin päivitys 13.1.2026.
Tällä sivulla kerrotaan tietoa Aalistunturin eteläpuolisiin hakkuisiin (v. 2023) liittyen. Aihe on noussut esille, koska alueen työmaan aikaisiin hakkuiden keskeytyksiin liittyvä rikosoikeudenkäynti pidetään 14.-15.1.2026. Sivulle on koottu taustoittavasti asiaa metsätalouden näkökulmasta sekä kolmen vuoden takaisista tapahtumista.
Sisältö
- Mistä on kyse?
- Medialle
- Yhteyshenkilöt
- Valokuvia
- Kartat alueelta
- Tarkemmin aiheesta
- Metsähallituksen osuus
- Hakkuut ja niiden suunnittelu
- Valitukset ely-keskukselle ja hallinto-oikeuteen ja päätökset
- Kansallispuistoesitys
- Oikeudenkäynti tammikuussa 2026
- Metsätalouden toiminta alueella aikajanana
- Linkit ja liitteet
Mistä on kyse
- Metsähallitus toteutti Aalistunturin eteläpuolella metsänhoidollisia harvennuspainotteisia hakkuita talvella 2023. Tammi-helmikuun aikana ulkopuoliset henkilöt joko estivät kulun tai saapuivat työmaalle useita kertoja, jolloin työmaaliikenne ja hakkuut jouduttiin keskeyttämään turvallisuuden varmistamiseksi.
- Syyttäjä on esittänyt rangaistusvaatimuksen koskien hallinnanloukkausta Aalistunturilla, ja Metsähallitus on yhtynyt vaatimukseen. Metsähallitus ei ole esittänyt omia syyttäjän vaatimusten ylittäviä rangaistusvaatimuksia aktivisteja kohtaan.
- Metsähallituksen esittämä korvausvaatimus vastaa ulkopuolisille urakoitsijoille maksettuja korvauksia hakkuiden keskeytyksestä syytteen kohteena olevalta ajanjaksolta (16.-17.1.2023).
- Hakkuiden keskeyttämisestä aiheutui merkittävää taloudellista haittaa. Aalistunturin mielenosoituksista aiheutuneet todelliset kustannukset olivat huomattavasti tässä oikeudenkäynnissä vaadittua suuremmat, kun otetaan huomioon, että hakkuut keskeytyivät vielä useaan otteeseen tammi-helmikuun aikana ja myös Metsähallituksen omien työntekijöiden työaikaa kului asian selvittelyyn viikkojen ajan. Oikeudenkäynnissä 14.-15.1.2026 asiakohtana Metsähallituksen osalta ovat tapahtumat ensimmäisen keskeytyksen (16.-17.1.2023) ajalta, ei muiden keskeytysten.
- Aalistunturin eteläpuolella sijaitseva alue on aiemmin käsiteltyä, talouskäytössä olevaa metsää. Ennen hakkuiden toteutusta Metsähallitus teki sekä oman laji-inventoinnin että kävi läpi yksityisten inventoijien toimittamat lajitiedot hakkuisiin suunnitelluilla alueilla. Saadun palautteen perusteella hakkuusuunnitelmaa muokattiin rajaamalla hakkuukohteita uudelleen, muuttamalla puunkorjuutapoja niin, ettei avohakkuita tehty sekä perustamalla alueelle uusia luontokohteita. Kaikki arvokkaat luontokohteet jätettiin hakkuiden ulkopuolelle. (Lisätietoa hakkuista Tarkemmin aiheesta -osiossa.)
- Eri tahot valittivat hakkuista Lapin ely-keskukseen ja Pohjois-Suomen hallinto-oikeuteen. Hallinto-oikeus ratkaisussaan keväällä 2023, että hakkuut olivat lain mukaisia.
Medialle
Tälle sivulle on koottu taustoittavasti asiaa metsätalouden näkökulmasta sekä kolmen vuoden takaisista tapahtumista
Yhteyshenkilöt
Mikäli sivulla olevien tietojen jälkeen on vielä kysymyksiä, voi olla yhteydessä:
- Hakkuiden suunnittelu, tapahtumat hakkuiden aikana, Lapin metsätalous:
- aluejohtaja Samuli Myllymäki, Metsähallitus Metsätalous Oy
- p. 0400 194 645, etunimi.sukunimi@metsa.fi
- Muut asiat:
- viestintäpäällikkö Päivi Lazarov, Metsähallitus Metsätalous Oy
- p. 040 821 8292, etunimi.sukunimi@metsa.fi
Valokuvia
Media voi vapaasti hyödyntää tähän liitettyjä valokuvia uutisoidessaan aiheesta. Jos kuvia halutaan hyödyntää muussa yhteydessä, ota yhteyttä: viestintäpäällikkö Päivi Lazarov, p. 040 821 8292, etunimi.sukunimi@metsa.fi.
Kuvia käytettäessä tulee mainita kuvien lähteeksi joko kuvaajan nimi tai ”Metsähallitus”, jos kuvaajan nimeä ei ole mainittu.
Kuvat suurenevat klikattaessa ja ovat ladattavassa muodossa sivun lopussa.











Kartat alueelta
Media voi vapaasti hyödyntää tähän liitettyjä karttoja uutisoidessaan aiheesta. Jos karttoja halutaan hyödyntää muussa yhteydessä, ota yhteyttä: viestintäpäällikkö Päivi Lazarov, p. 040 821 8292, etunimi.sukunimi@metsa.fi. Latauslinkkien alla on karttojen selitykset.


Tarkemmin aiheesta
Metsähallituksen osuus
- Keskustelun aiheena on Kolarissa Länsi-Lapissa sijaitseva Aalistunturi ja sen eteläpuoliset alueet, joilla tehtiin vuonna 2023 hakkuita. Alue on valtion omistuksessa, ja sitä hallinnoi Metsähallitus.
- Metsähallitus hallinnoi kaikkia valtion maa- ja vesialueita: n. 9,2 miljoonaa hehtaaria on maa-alueita ja n. 3,4 miljoonaa ha vesialueita.
- Metsähallitus Metsätalous Oy on Metsähallituksen tytäryhtiö, jonka tehtävänä on hoitaa ja käyttää valtion liiketoiminnan piirissä olevia metsiä. Tavanomaisen metsänhoidon ja korjuun piirissä on n. 2,7 miljoonaa ha metsiä. Puuta korjataan valtion metsistä vuosittain n. 6 milj. m3. Vuosittain toimimme noin 2 % Metsätalouden hallinnoimasta pinta-alasta.
- Metsätalouden ja Metsähallituksen muun liiketoiminnan tuotot, yli 100 miljoonaa euroa vuodessa, tuloutamme valtiolle ja sitä kautta yhteiskunnan erilaisiin tarpeisiin. Sen lisäksi tuotamme työtä paikallisille yrittäjille. Metsätalouden tuottama taloudellinen hyvinvointi jakautuu palkkojen ja palkkioiden, verojen sekä hankintojen ja osinkojen muodossa maan eri osiin. Valtion talouskäytössä olevat monikäyttömetsät sijaitsevat pääosin Itä- ja Pohjois-Suomessa, ja niiden luomien työpaikkojen määrä metsäsektorilla on noin 3600. Kerrannaisvaikutuksineen määrä nousee 6900:aan. Metsätalous Oy:n vaikutus metsäsektorin liikevaihtoon on noin 3,7 miljardia euroa vuodessa.
Hakkuut ja niiden suunnittelu
- Metsähallitus toteutti Länsi-Lapissa Kolarissa sijaitsevan Aalistunturin eteläpuolella alkutalven 2023 aikana noin 400 hehtaarin alueella metsänkäsittelyä. Käsittelypinta-alasta 82 % oli metsänhoidollisia harvennushakkuita ja 18 % ylispuuhakkuita. Alueella ei tehty avohakkuita. Ylispuuhakkuissa poistetaan taimikon päältä aiemmassa hakkuussa siemenpuiksi jätettyjä puita. Osa siemenpuista jää pysyviksi säästöpuiksi hakkuualalle. Lisäksi kaikki kuollut puu säästetään.
- Alueella on voimakas, vanha metsienkäsittelyhistoria. Harvennettavien kohteiden ikä oli 55–90 vuotta. Pääosa kohteista on uudistettu sotien jälkeen. Osa metsäkuvioista on uudistettu luontaisesti, osa metsäaurattu ja istutettu männylle 1960- ja 1970-luvuilla. Alueet ovat lisäksi laajalti metsäojitettuja. Poistettavat siemenpuut olivat iältään noin 90–110 vuotta. Siemenpuuhakkuut on tehty kohteille 10–15 vuotta sitten. Poistettavien siemenpuiden alle syntynyt taimikko oli korjuuhetkellä noin metrin pituista.
- Hakkuita ei tehty Aalistunturissa, luontokohteilla tai luonnonmetsissä. Alueella toimittiin Metsähallituksen Metsätalouden ympäristöoppaan ohjeistuksen mukaisesti. Monikäyttömetsien luontokohteet, ekologiset yhteydet sekä Aalistunturin luonnonsuojelualue varmistavat alueen ekologisen verkoston toimintaa.
- Yksityisten luontokartoittajien Metsähallitukselle toimittamat luontokohde- ja lajihavaintotiedot on käyty läpi ja arvokkaat kohteet on huomioitu hakkuiden suunnittelussa. Myös Metsähallituksen omat asiantuntijat ovat kartoittaneet alueen luonto- ja lajistoasioita.
Hakkuista valitukset ely-keskukselle ja hallinto-oikeuteen sekä päätökset
- 29.8.2021 Suomen luonnonsuojeluliiton Lapin piiri toimitti Lapin ely-keskukselle vaatimuksen hakkuusuunnitelmien ja hakkuutoimenpiteiden keskeyttämiseksi
- 27.7.2022 Lapin ely-keskuksen päätös (LAPELY 3807/2021), jossa se hylkää SLL Lapin piirin vaatimuksen metsänhakkuusuunnitelmien täytäntöönpanon keskeyttämisestä, koska perusteita luonnonsuojelulain 57 §:n mukaisen hallintopakon määräämiselle ei ole.
- Suomen luonnonsuojeluliiton Lapin piiri valitti Lapin ely-keskuksen päätöksestä (LAPELY 3807/2021) Pohjois-Suomen hallinto-oikeuteen.
- 14.9.2022 Suomen luonnonsuojeluliiton Muonio ja Kolarin luonto ry toimitti Lapin ely-keskukselle hakemuksen, jossa se vaatii metsänhakkuusuunnitelmien täytäntöönpanon keskeyttämistä.
- 27.10.2022 Lapin ELY-keskus toistaa kantansa (hylkää SLL Lapin piirin vaatimuksen metsänhakkuusuunnitelmien täytäntöönpanon keskeyttämisestä) lausunnossaan Pohjois- Suomen hallinto-oikeudelle.
- 18.1.2023 SLL Lapin piiri tehnyt Pohjois-Suomen hallinto-oikeudelle vaatimuksen keskeyttää hakkuusuunnitelmat ja toimenpiteet, kunnes valitusasia on ratkaistu.
- 27.1.2023 Pohjois-Suomen hallinto-oikeuden välipäätös 108/2023 jossa se hylkää 18.1.2023 hakemuksen kieltää hakkuusuunnitelmat
- 1.3.2023 Lapin ely-keskuksen päätös LAPELY/4856/2022 hylkää SLL Muonion ja Kolarin luonto ry:n hakemuksen keskeyttää hakkuut.
- 12.5.2023 Pohjois-Suomen hallinto-oikeuden päätös 686/2023: Hallinto-oikeus hylkää valituksen (”Edellytyksiä luonnonsuojelulain 57 §:n1 momentissa tarkoitettujen pakkokeinojen käyttämiseen ei valituksessa esitetyillä perusteilla ole olemassa.”).
Kansallispuistoesitys
- Alueella on yksityishenkilöiden vuonna 2021 ympäristöministeriölle tekemä kansallispuistoesitys. Esityksen pinta-ala on 10 144 ha, josta metsätalousaluetta 9170 ha ja suojeluohjelma-aluetta 974 ha.
- Esitetyn kansallispuistoalueen sisällä on 6700 ha alueita, joilla ei ole metsätalouden rajoitteita, kuten luontokohteita tai muita metsätaloustoiminnan ulkopuolelle jätettäviä alueita. Näistä metsistä 60 % on 40–80-vuotiaita.
- Ympäristöministeriö ei ole antanut julkista kannanottoa, jossa se tukisi Aalistunturin kansallispuistohanketta. Metsähallituksen käsityksen mukaan Aalistunturi ei ole tällä hetkellä mukana virallisissa ministeriön valmisteluissa, eikä esimerkiksi Metsähallitukselta ole pyydetty asiassa lausuntoa. Myöskään Pellon ja Kolarin kunnat eivät ole osoittaneet kannattavansa hanketta (esim. LK 20.1.2023, MT 21.2.2023).
- Metsätalouden käytössä olevissa monikäyttömetsissä, kuten Aalistunturin eteläpuolella, metsänkäsittelyä toteutetaan pitkäjänteisesti luonnonvarasuunnittelussa määritetyillä alueellisilla linjauksilla ja Metsähallituksen Metsätalouden metsänhoito-ohjeen ja ympäristöoppaan mukaisesti. Jos ympäristöministeriö aloittaa kansallispuiston valmistelun Metsähallituksen hallinnoimalla alueella, toimimme meille annettujen ohjeiden mukaisesti.
Oikeudenkäynti tammikuussa 2026
- Rovaniemellä Lapin käräjäoikeudessa pidetään Aalistunturin eteläpuolisten alueiden vuoden 2023 hakkuiden keskeytyksiin liittyvä rikosoikeudenkäynti 14.-15.1.2026.
- Metsähallitus Metsätalous Oy on asianomistajana hallinnan loukkausta koskevassa asiassa. Metsähallitus on yhtynyt syyttäjän rangaistusvaatimukseen ja vaatinut korvauksia sille kyseisestä menettelystä aiheutuneesta vahingosta.
Metsätalouden toiminta alueella aikajanana
| 2018–2021 | Hakkuiden suunnittelua on tehty osana alueen tavanomaista metsänkäsittelyä. Talvella 2023 hakattujen leimikoiden suunnitteluja on alettu tehdä vuosina 2018, 2020 ja 2021. |
| Alkuvuosi 2021 | Metsähallitus teki metsänkäyttöilmoituksia Aalistunturin eteläpuolella sijaitseville alueille mm. 11.1.2021, 22.2.2021 ja 7.5.2021. |
| 22.4.2021 | Yksityishenkilöt tekivät ympäristöministeriölle kansallispuistoesityksen Aalistunturin alueesta. |
| 29.8.2021 | Suomen luonnonsuojeluliiton Lapin piiri haki Lapin ely-keskukselta luonnonsuojelulain nojalla päätöstä Aalistunturin eteläpuolisten alueiden hakkuusuunnitelmien ja -toimenpiteiden keskeyttämiseksi |
| Syyskuu 2021 | Yksityiset inventoijat toimittivat inventointi- ja lajitietoa Metsähallitukselle. Tiedot käytiin läpi järjestöpalaverissa marraskuussa 2021. Lisää aineistoa toimitettiin syyskuussa 2022, ja nämä huomioitiin suunnitelmissa. |
| 27.7.2022 | Lapin ely-keskuksen päätös, jossa se hylkäsi Suomen luonnonsuojeluliiton Lapin piirin vaatimuksen metsänhakkuusuunnitelmien täytäntöönpanon keskeyttämisestä (LAPELY 3807/2021). |
| Suomen luonnonsuojeluliiton Lapin piiri valitti päätöksestä hallinto-oikeuteen. | |
| 14.9.2022 | Suomen luonnonsuojeluliiton Muonion ja Kolarin Luonto ry teki Lapin ely-keskukselle hakemuksen keskeyttää hakkuusuunnitelmat |
| 27.10.2022 | Lapin ely-keskus toisti kantansa (hylkää Suomen luonnonsuojeluliiton Lapin piirin vaatimuksen metsänhakkuusuunnitelmien täytäntöönpanon keskeyttämisestä) lausunnossaan Pohjois-Suomen hallinto-oikeudelle. |
| Heinä-lokakuu 2022 | Metsähallituksen asiantuntijat kävivät hakkuualueet läpi kaikkien tietojen valossa ja hakkuiden rajauksiin tai hakkuutapoihin tehtiin viimeisiä tarkennuksia. Myös laji-inventointi tehtiin alueella. |
| 5.1.2023 | Metsähallituksen tiedote hakkuiden aloittamisesta: Metsähallitus toteuttaa harvennuspainotteisia hakkuita Aalistunturin eteläpuolella |
| 9.1.2023 | Puunkorjuutyöt käynnistyivät |
| 16.1.2023 | Hakkuutyömaalle saapui ulkopuolisia, jotka estivät yrittäjien pääsyn työmaalle. Metsähallituksen erätarkastaja ja aluepäällikkö kävivät keskustelemassa mielenosoittajien kanssa. Erätarkastaja kehotti mielenosoittajia poistumaan. Kun he eivät poistuneet, Metsähallitus pyysi poliisilta apua. Tilanteesta kerrottu 17.1. tiedotteessa. |
| 17.1.2023 | Metsähallituksen tiedote hakkuiden jatkamisesta keskeyttämisen jälkeen: Metsähallitus jatkaa toimintaa Aalistunturin eteläpuolella – pyyntö tien avaamisesta tehtiin poliisille turvallisuuden varmistamiseksi |
| 18.1.2023 | Suomen luonnonsuojeluliiton Lapin piiri teki Pohjois-Suomen hallinto-oikeudelle vaatimuksen keskeyttää hakkuusuunnitelmat ja toimenpiteet, kunnes valitusasia on ratkaistu. |
| 23.1.2023 | Ulkopuolisia tuli työmaalle estämään työmaalle kulun ja työskentelyn, ja työt keskeytettiin. Metsähallituksen erätarkastaja kävi keskustelemassa ja pyytämässä henkilöitä poistumaan. Ulkopuoliset henkilöt eivät poistuneet, ja Metsähallitus pyysi poliisilta apua. |
| 25.1.2023 | Metsähallitus järjesti mediavierailun ja tiedotustilaisuuden työmaalla. Paikalla useita median edustajia. Vierailuja tehtiin eri hakkuukohteille. |
| 27.1.2023 | Pohjois-Suomen hallinto-oikeus teki välipäätöksen (108/2023) hylätä hakkuiden keskeyttäminen, kunnes valitusasia on ratkaistu. Metsähallituksen tiedote: Hallinto-oikeus hylkäsi hakemuksen keskeyttää Aalistunturin hakkuusuunnitelmat ja hakkuutoimenpiteet |
| 30.1.2023 | Ulkopuolisia tuli alueelle estämään työmaalle kulun ja työskentelyn, ja työt keskeytettiin. Metsähallituksen erätarkastaja kävi keskustelemassa ja pyytämässä henkilöitä poistumaan. Koska ulkopuoliset henkilöt eivät poistuneet, Metsähallitus pyysi poliisilta apua. |
| 13.2.2023 | Ulkopuolisia tuli alueelle estämään työmaalle kulun ja työskentelyn, ja työt keskeytettiin. Metsähallituksen erätarkastaja kävi keskustelemassa ja pyytämässä henkilöitä poistumaan. Ulkopuoliset henkilöt eivät poistuneet, ja Metsähallitus pyysi poliisilta apua. |
| 20.2.2023 | Ulkopuolisia tuli alueelle estämään työmaalle kulun ja työskentelyn, ja työt keskeytettiin. Metsähallituksen erätarkastaja kävi keskustelemassa ja pyytämässä henkilöitä poistumaan. Ulkopuoliset henkilöt eivät poistuneet, ja Metsähallitus pyysi poliisilta apua. |
| 1.3.2023 | Metsähallituksen tiedote hakkuiden päättymisestä: Metsänhoidolliset harvennushakkuut Aalistunturin eteläpuolella on saatu päätökseen |
| 1.3.2023 | Lapin ely-keskus teki kielteisen päätöksen koskien Suomen luonnonsuojeluliiton Muonion ja Kolarin Luonto ry:n 14.9.2022 hakemukseen hakkuiden keskeyttämisestä. |
| 11.5.2023 | Aalistunturin suojelualuetta Luontolahja-kampanjassa laajennettiin 330 ha. Päätös valtion liiketoiminnan hallinnoimien maiden osalta tehtiin Metsähallitus Metsätalous Oy:n esityksestä. Tiedote: Luontolahja-kampanjasta yli 6700 hehtaaria uusia luonnonsuojelualueita |
| 12.5.2023 | Pohjois-Suomen hallinto-oikeuden päätös 686/2023, jossa se hylkäsi Suomen luonnonsuojeluliiton Lapin piirin valituksen. |
| 2024–2025 | Alueella on toteutettu puunkorjuuta säännöllisesti, esimerkiksi vuonna 2024, ja on suunniteltu lisää tavanomaiseen tapaan Metsähallituksen metsänkäsittelyohjeiden ja ympäristöoppaan mukaisesti. |
Linkit ja liitteet
Metsähallituksen tiedotteet
- 5.1.2023: Metsähallitus toteuttaa harvennuspainotteisia hakkuita Aalistunturin eteläpuolella
- 17.1.2023: Metsähallitus jatkaa toimintaa Aalistunturin eteläpuolella – pyyntö tien avaamisesta tehtiin poliisille turvallisuuden varmistamiseksi
- 27.1.2023: Hallinto-oikeus hylkäsi hakemuksen keskeyttää Aalistunturin hakkuusuunnitelmat ja hakkuutoimenpiteet
- 20.3.2023: Metsänhoidolliset harvennushakkuut Aalistunturin eteläpuolella on saatu päätökseen
Liitteet
- 27.7.2022 Lapin ely-keskuksen päätös hylätä Suomen luonnonsuojeluliiton Lapin piirin vaatimuksen metsänhakkuusuunnitelmien täytäntöönpanon keskeyttämisestä (LAPELY 3807/2021) (pdf)
- 27.1.2023 Pohjois-Suomen hallinto-oikeuden välipäätös 108/2023 hylätä 18.1.2023 hakemuksen kieltää hakkuusuunnitelmat kunnes valitusasia on ratkaistu (pdf)
- 1.3.2023 Lapin ely-keskuksen päätös LAPELY/4856/2022 hylätä SLL Muonion ja Kolarin Luonto ry:n hakemuksen keskeyttää hakkuut (pdf)
- 12.5.2023 Pohjois-Suomen hallinto-oikeuden päätös 686/2023 hylätä valitus (pdf)