Julkaistu 1.9.2025

Metsähallitus polttaa nummea Merenkurkun Valassaarilla yhteistyössä paikallisten toimijoiden kanssa

Metsähallitus polttaa nummea yhteistyössä paikallisten kanssa huomenna tiistaina 2. syyskuuta Valassaarilla. Kulotuksesta aiheutuva savu voi näkyä saaristossa kauas. Metsähallitus pyytää polttamisen aikaan alueella liikkuvia henkilöitä turvallisuussyistä pysyttelemään vähintään sadan metrin etäisyydellä.

Meren äärellä oleva nummi palaa.
Valassaarten kulotus huhtikuussa 2025. Kuva: Aurelia Rådström.

Kulottaminen oli ennen yleinen tapa Björköbyssä, mutta perinne ehti hiipua vuosikymmeniksi lähes kokonaan. Nyt tätä nummenhoitotapaa on elvytetty viime vuosien aikana mm. Björkögrundenilla ja tänä keväänä Valassaarten länsiosassa.

Polttamisen tarkoituksena on estää nummia kasvamasta umpeen. Ilman toimia matalakasvuiset, mm. varpuja (esim. kanerva ja variksenmarja), heiniä ja jäkäliä kasvavat nummet peittyvät ensin katajalla, minkä jälkeen alue alkaa metsittyä yleensä männyllä ja lehtipuilla.

– Kulotus saa sukkession alkamaan lähes alusta uudelleen niin, että nummelle ominaiset kasvilajit saavat kasvutilaa. Perinteisesti nummet poltettiin sekä laidunmaiden laadun että marjasadon parantamiseksi. Huomenna kulotettavalla alueella on tarkoitus seurata kasvillisuuden kehittymistä tulevina vuosina. Alueen kasvien tilanne on inventoitu ennen polttoa, luonnonsuojelun erityisasiantuntija Aurelia Rådström Metsähallituksen Luontopalveluista sanoo.

Valassaaret kuuluvat Valassaarten-Björkögrundenin vuonna 1977 perustettuun luonnonsuojelualueeseen, jonka omistaa Björkön osakaskunta. Saarella laiduntaa nykyisin noin 150–200 lammasta. Myös laiduntaminen auttaa ylläpitämään nummikasvillisuutta. Laiduntamalla ylläpidetään myös Valassaarten rantaniittyjä ja puustoisia perinnebiotooppeja. Tavoitteena on jatkaa laidunnuksen lisäksi myös säännöllisiä nummenkulotuksia eri osissa Valassaaria tulevina vuosina.

Lisätietoja