Merituulivoimassa suuret mahdollisuudet
Merituulivoima on kiinnostava uusiutuvan energian tuotantomuoto myös Suomessa. Läntiset merialueemme soveltuvat merituulivoiman tuotantoon merenpohjan geologian ja hyvän tuulisuuden ansiosta. Merituulivoiman tuotannon arvioidaan tulevaisuudessa kasvavan nopeasti. Tekniikan kehittyessä merituulivoimalat ovat aiempaa suurempia ja tuottavat tehokkaasti enemmän fossiilivapaata sähköä.
Ajankohtaista
-
Ebba- ja Edith-merituulivoimahankkeiden kilpailutus on päättynyt – Metsähallitus jatkaa hankekehitystä ja tuo kohteet markkinoille myöhemmin
| Uutinen -
GPS-seuranta täydentää Korsnäsin merituulivoimahankkeen kattavia linnustoselvityksiä
-
Korsnäsin merituulivoimahankkeessa tehdään lepakkoselvityksiä touko-lokakuun välisenä aikana
| Uutinen -
Edith-merituulivoimahankkeen linnustoseuranta etenee Selkämerellä
| Uutinen -
Ebba-merituulivoimahankkeen esiselvitykset ja kesän tapahtumat
| Uutinen -
Metsähallitus edistää ilmasto-ohjelmallaan hiilineutraalia Suomea – kiristää hiilivarastoja koskevaa tavoitettaan
| Uutinen -
”Haluamme kerätä mahdollisimman paljon laadukasta tutkimustietoa” – Korsnäsin merituulivoimaprojektissa keskitytään nyt tutkimaan alueen luontoa
| Uutinen -
Vattenfall ja Metsähallitus käynnistävät laajat lintuselvitykset Korsnäsin alueella
| Uutinen -
Korsnäsin merituulivoimapuiston tuulimittaukset onnistuivat hyvin
| Uutinen
Kysy lisää!
Annina Hästö
Merituulivoimapäällikkö
Puh. +358403552875
Tilaa uutiskirje!
Haluatko pysyä ajan tasalla merituulivoimatoiminnastamme? Tilaamalla uutiskirjeemme saat uusimmat tiedot suoraan sähköpostiisi.