Julkaistu 9.10.2026

Uusi yrittäjä tuo Ölmosin lomamökit jälleen vuokrattaviksi

Kemiönsaaren länsirannikolla sijaitseva Ölmosin lomakylä saa uuden yrittäjän. Metsähallitus on valinnut alueen majoitus- ja matkailutoiminnan kehittäjäksi yrityksen nimeltä Chill Out Ölmos.

Yritys on toiminut aiemmin nimellä Chill Out Fishing ja järjestänyt Kemiönsaaren ympäristössä kalastus-, vene- ja saariretkiä.

– Asiakkaamme ovat kyselleet meiltä myös majoitusmahdollisuutta. Ölmosissa pääsemme yhdistämään majoituksen sekä merelliset elämykset samaan kokonaisuuteen, Chill Out Ölmosin Hendry Wahlsten kertoo.

Mies esittelee saaliiksi saatua ahventa saaristomaisemassa.

– Ölmosin kuusi mökkiä ja neljä paritaloa ovat hyvässä kunnossa ja saamme ensimmäiset niistä vuokrattaviksi jo ensi viikolla. Varauskyselyitä voi tehdä jo nyt sähköpostilla, Wahlsten jatkaa.

Osaa mökeistä hieman piristetään maalauksella ja kalusteiden vaihdolla, mutta nekin pyritään saamaan käyttöön viimeistään joulusesongiksi.

Chill Out Ölmos järjestää retkiä kolmella erityyppisellä veneellä. Niillä voi lähteä joko lyhyelle tai useamman päivän retkelle. Retkillä tutustutaan Saaristomeren luontoon, kalavesiin ja saariin asiakkaiden toiveiden mukaisesti.

– Meillä käy paljon yritysasiakkaita, mutta myös perheitä ja kaveriporukoita. Puolet asiakaskunnasta on kotimaisia ja puolet ulkomaalaisia, Wahlsten kertoo.

– Matkailu merellä ei suinkaan ole vielä ohi, vaikka säät ovat viilentyneet. Marraskuu on parasta aikaa kalastaa meritaimenta, ja joulu meren rannalla uusissa majoituksissamme on varmasti elämyksellinen, Wahlsten sanoo.

Metsähallitus valitsi yrittäjän tarjouskilpailun perusteella

Metsähallitus haki lomakylään yrittäjää avoimella tarjouskilpailulla. Tarjousten arvioinnissa huomioitiin liiketoimintakonsepti, kokemus matkailu- tai asiakaspalveluliiketoiminnasta sekä vuokratarjous.

– Chill Out Ölmosilla on valmiit edellytykset kehittää alueen matkailutoimintaa. Vahvuuksina nousivat esiin olemassa oleva asiakaskunta, valmiit markkinointikanavat, kansainvälinen asiakashankinta sekä sitoutuminen Metsähallituksen sopimus- ja vastuullisuusvaatimuksiin, Metsähallituksen rakennusasiantuntija Marko Bark kertoo.

Lomakylä jää Metsähallituksen omistukseen ja Metsähallitus toimii alueen vuokranantajana.

Lisätiedot
Chill Out Ölmos, Hendry Wahlsten, info@chilloutolmos.fi, puh: 045 350 6304
Metsähallitus, rakennusasiantuntija Marko Bark, marko.bark@metsa.fi, puh: 040 631 2972