Metsähallituksen kuulutukset
Tällä sivulla julkaistaan Metsähallituksen viranomaistehtäviin liittyvät kuulutukset, luonnonsuojelulain mukaiset lupapäätökset ja yleistiedoksiannot, kuten uusimmat järjestyssäännöt ja tiedot kiintiöpäätöksistä (kalastus, metsästys, maastoliikenne).
Kuulutukset
Lauhanvuoren kansallispuiston laajentaminen
Kuulutus 26.8.2026
Viitaten luonnonsuojelulain (9/2023) 121 §:ään Metsähallitus ilmoittaa Kankaanpään kaupungin alueella Lauhanvuoren kansallispuiston laajentamisesta.
Suojelualuekiinteistöön 99-891-1-5 LAUHANVUOREN KANSALLISPUISTO liitetty noin 14,3 ha määräala 99-407-1-24 VATIPYÖRÄ. Toimitusnumero 2025-768287, rekisteröity 3.6.2026.
Kuulutus pidetään nähtävillä Metsähallituksen verkkosivuilla 14 vuorokautta.
Yhteyshenkilö: Teemu Rintala, puh. 040 630 5653
Pakinaisten saariston luonnonsuojelualueen laajentaminen
Kuulutus 26.8.2026
Viitaten luonnonsuojelulain (9/2023) 121 §:ään Metsähallitus ilmoittaa Naantalin kaupungin alueella Pakinaisten saariston luonnonsuojelualueen laajentamisesta.
Suojelualuekiinteistöön 529-891-1-1 Pakinaisten saariston luonnonsuojelualue liitetty noin 14,2 ha määräala 529-537-1-66 Pohjansivu. Toimitusnumero 2025-770613, rekisteröity 11.8.2026.
Kuulutus pidetään nähtävillä Metsähallituksen verkkosivuilla 14 vuorokautta.
Yhteyshenkilö: Teemu Rintala, puh. 040 630 5653
Vaskijärven luonnonpuiston laajentaminen
Kuulutus 26.8.2026
Viitaten luonnonsuojelulain (9/2023) 121 §:ään Metsähallitus ilmoittaa Pöytyän kunnan alueella Vaskijärven luonnonpuiston laajentamisesta.
Suojelualuekiinteistöön 636-891-1-1 Vaskijärven luonnonpuisto liitetty noin 3,1 ha määräala 636-448-2-5 Koivikkometsä.
Toimitusnumero 2025-762268, rekisteröity 19.5.2026.
Kuulutus pidetään nähtävillä Metsähallituksen verkkosivuilla 14 vuorokautta.
Yhteyshenkilö: Teemu Rintala, puh. 040 630 5653
Luonnonsuojelulain mukaiset lupapäätökset
Julkaistuista luvista poistetaan kaikki henkilötiedot. Lupapäätös pidetään tällä sivulla nähtävillä 30 vuorokautta, minkä jälkeen ne siirretään sivulle Luonnonsuojelulain mukaiset lupapäätökset.
- Tutkimuslupa nro 133597 limasienien keräämiseen Liesjärven, Sipoonkorven ja Nuuksion kansallispuistoissa sekä Meikon luonnonsuojelualueella (myönnetty 18.8.2026, pdf, 1,9 Mt)
- Poikkeamislupa nro 133599 helikopterilla laskeutumiseen Urho Kekkosen kansallispuistoon näytteenottoa sekä mastoon liittyviä huolto- ja korjaustöitä varten (myönnetty 18.7.2026, pdf, 1,4 Mt)
- Tutkimuslupa nro 133573 luonnonmetsäkoealan täydennysmittauksiin Värriön luonnonpuistossa (myönnetty 12.8.2026, pdf, 1 Mt)
- Poikkeamislupa nro 133411 supikoiran, minkin, kanadanmajavan (ts. amerikanmajavan) ja ketun vähentämiseen Joutenveden luonnonsuojelualueella (myönnetty 7.8.2026, pdf 10,3 Mt)
- Tutkimuslupa nro 133512 jäkälänäytteenottoon useilla suojelualueilla (myönnetty 30.7.2026, pdf, 2 Mt)
- Poikkeamislupa nro 133387 vedenalaisen kulttuuriperinnön tutkimus, Saaristomeren kansallispuisto, Porkkalan saariston luonnonsuojelualue sekä Mastbådanin ja Kallbådanin hylkeidensuojelualueet (myönnetty 14.7.2026, pdf, 1,45 Mt).
Kiintiöpäätökset
Kiintiöpäätös kertoo, kuinka paljon enimmillään voidaan kalastaa tai metsästää kullakin valtion alueella ja kuinka paljon maastoliikennelupia myönnetään moottorikelkkailu-urille ja urien ulkopuolelle.
Voimassa olevat kiintiöpäätökset löytyvät Eräluvat.fi-verkkopalvelusta.
Kaupallinen kalastus
Kaupallista kalastusta varten kalastajan tulee hakea erillinen pyydyskohtainen lupa. Avoinna olevista hauista kuulutetaan Eräluvat.fi-sivustolla. Lupahaku käydään noin joka neljäs vuosi. Erillisiä hakuja voidaan kuuluttaa yksittäisille vesialueille tai muutamille erillisille alueille myös valtakunnallisten hakuaikojen välissä.